Dekan


Prof. Dr. Özcan Saygın
Dekan

 
1969 yılında Emirdağ’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Emirdağ’da, lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı. Emirdağ Spor, Eskişehir Spor, Selçuk Üniversitesi Spor Kulübü ve Konya Şeker Spor Kulübünde futbol oynadı. Futbol branşında, faal hakemlik ve altyapı antrenörlüğü yaptı.1994 yılında Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. 1994-1995 yılları arasında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yaptı. 1999 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimini, 2003 yılında ise Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalında doktora eğitimini tamamladı.

1995-2004 yılları arasında Araştırma Görevlisi, 2004-2011 yılları arasında Yardımcı Doçent,  2011 yılında Doçent ve 2016 yılından bu yana ise Profesör kadrosunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümünde çalışmaktadır. Spor Bilimleri Derneği, Spor Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu, TÜFAD Muğla Eğitim Kurulu Başkanlık, ICHPERSD, Herkes İçin Spor Federasyonu Yönetim Kurulu, Eğitim ve Araştırma Kurulu, Proje Kurulu, farklı federasyonlarda Eğitim Kurulu üyelik görevlerinde bulundu. Muğla Üniversitesi Spor Kulübünde başkanlık, Muğla Spor Kulübü Yönetim Kurulunda üyelik görevlerini yapmıştır.

SCI, SCI- Expanded, SSCI tarafından taranan hakemli dergilerde yayınlanan 17 makale, Uluslararası Alan indeksleri tarafından taranan dergilerde 5, Uluslararası hakemli dergilerde 67 makale, Ulusal hakemli dergilerde 21 makale, Uluslararası kongrelerde 103 bildiri, ulusal kongrelerde 8 yayınlanmış bildirisi bulunmaktadır. Yönetiminde tamamlanmış 5 doktora tezi ile 27 yüksek lisans tezi vardır. Alanı ile ilgili 5 kitap yazarlığı, 1 kitap bölümü yazarlığı, 1 kitap çeviri editörlüğü ve 2 kitap bölüm çevirisi yapmıştır. 6 Bilimsel Araştırma Projesi yürütücülüğü ile 5 bilimsel projeye katkısı bulunmaktadır. Hareket ve Antrenman Bilimleri, Spor-Sağlık, Fiziksel Uygunluk ve Fiziksel Aktivite alanları üzerine çalışmaktadır. Bilimsel eserlere yapılan atıf sayısı (https://scholar.google.com/citations?user=p4ItwCQAAAAJ&hl=tr, 01.07.2023) 2357,  H-endeksi 25 ve i10-endeksi 55’dir. Farklı uluslararası bilimsel kongrelerde organizasyon komitesi üyeliği, kongre sekreterliği ve bilim kurulu üyeliği ile ulusal-uluslararası dergilerde editörlük, alan editörlüğü, hakemlik, bilim kurulu ve danışma kurulu üyelikleri ile çok sayıda jüri üyelikleri görevlerinde bulundu. Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı, Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanlığı, Rekreasyon Bölüm Başkanlığı, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği, Sağlık Bilimleri Etik Kurul Üyeliği ve alanı ile ilgili birçok kurum içi ve kurum dışı kurul – komisyon başkanlıkları ve üyelikleri görevlerini yapmıştır.

Temmuz 2020'de, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Özcan SAYGIN; iyi derecede İngilizce bilmektedir. Kendisi Müberra SAYGIN ile evli olup, Ali ve Elif isimli iki çocuk babasıdır.


Akademik Özgeçmiş
https://www.mu.edu.tr/tr/personel/osaygin